Vytisknout tuto stránku

13. března 2018, uteplovací prohlídka

Jak jsem již psal v posledním článku, v únoru jsme prováděli komorování včelstev a kontrolu zásob. Vzhledem k vývoji počasí a mrazům jsme prováděli uteplování stropů až nyní, dříve to nemělo ani smysl, matky by se zbytečně rozkladly. Na stanovištích kde byli otevřeny podsítové podložky, je rozsah plodu cca o třetinu až polovinu menší.

I tak je ve včelách spoustu otevřeného plodu. Dokonce rozsah plodování včelích matek předčil veškerá očekávání. Kmenová včelstva mají plod cca na dvou až pěti plástech 39x24. Dokonce některé mladé matky kladou bez problémů do světlých buněk (viz fotogalerie). Podle vývoje podzimního a zimního plodování se dají letos očekávat problémy s varroázou.

Kontrola zásob u oddělků: I přesto, že jsem šestirámkové oddělky překládal až téměř koncem srpna a krmil je do poloviny října, zásob mají nemnoho. Není tedy třeba prohazovat zásoby od plodu, ale spíše obráceně, zásoby k plodu a sezení. V žádném případě (jak proběhla diskuse na FB) se nyní nezebrují plásty s plodem soušemi. Plodové těleso musí zůstat tak, jak je - kompaktní. V galerii můžete vidět plodové plásty - jsou téměř bez zásob!

Už máte první (několikátou) letošní prohlídku za sebou?